Knihy

Hortenziová zahrada – Marie Lamballe

Originál: Der Hortensiengarten
Počet stran: 446
Žánr: román pro ženy  

Článků a příspěvků o knížkách bylo v poslední době velmi pomálu. Nějak jsem nestíhala psát a hlavně jsem dočítala série, o kterých bych chtěla napsat souhrnný článek.  A taky se mi tam vmísil re-reading Harryho Pottera.

Musím se přiznat, že zprvu se mi do knížky úplně nechtělo. O románech se dvěma časovými rovinami čtu všude a jsem jich nějak přesycená. Nakonec jsem ale šťastná, že mi přišel email o potvrzení rezervace z knihovny a já knížku přelouskala.

Autorkou knihy je německá spisovatelka Anne Jacobs, která též píše pod pseudonymem Marie Lamballe. Její skutečné jméno se vám pravděpodobně spojí se sérií Panský dům nebo Venkovské sídlo. Letos v květnu by měla v ČR vyjít její další kniha a to Kavárna u Anděla 1: Nová doba.

A teď něco málo k ději. Obě časové roviny spojuje malinká vesnice Plouvan v Bretani a nedaleký klášter Notre Dam de la Foret. První příběh se odehrává během druhé světové války, kde se seznamujeme se dvěma rodinami – LeHaziffovými se dvěma syny jménem Dustin a Connan a dcerou Maelle a Tabarlyovými se synem Marno a dcerou Semmou.  Jak už to tak bývá, měla by nám tu vzniknout nějaká milostná zápletka a tady máme hned dvě. Semma se zamiluje do Dustina se kterým později i otěhotní a její bratr Marno vyzná lásku Maelle. Ta ovšem jeho city tolik neopětuje, ale je se svatbou smířená zejména kvůli naléhání rodiny a následným spojením obou statků. Všechny plány překazí začínající válka a odchod všech chlapců na frontu. Aby toho nebylo málo, do vesnice přijíždějí němečtí okupanti, jejichž velitelem je důstojník Peter Schmidt, který se postupně do Maelle zamiluje a ona do něho nakonec také. Tato doba ale není ideální pro takovou lásku a přinese mnoho obtíží.  

Druhá časová linka se odehrává v současnosti na stejném místě. Hlavními hrdiny jsou tu ovšem mladá sochařka Giselle, jež má zrestaurovat sochy kláštera Notre dam de la Foret, jeptišky a mladý podnikatel Yannik, který je dědicem statku LeHaziffových.  Jak už asi tušíte, tak i tady vznikne milostná zápletka mezi Giselle a Yannikem, která je propletená odhalováním rodinného tajemství předků Yannika a následné tragédie. Kniha jako celek byla fantastická. Mám dojem, že část, která se odehrává v minulosti, převažuje, což není na škodu, protože mi přišla celkově zajímavější. Vedle strastí druhé světové války je tu vyobrazen i krásný vztah Maelle a její tety, obrovské přátelství mezi Semmou a Maelle a běžné příhody na statku, které mohou zlomit nejednoho muže. Současnost byla trošku laxnější, ale autorce šlo zřejmě o to, abychom si utvořili vztah s Giselle a spolu s ní se pustili do nového začátku. Místy se objeví také velmi vtipné střety konzervativních jeptišek se sochařčinou bohémskou povahou. Vzhledem k délce knihy byl konec na můj vkus až moc zrychlený, ale za to skvělý. Dle mého to lépe dopadnout nemohlo, ale přiznám se, že jsem zpočátku takový závěr nečekala.

Kniha je klasickým románem pro ženy, co si chtějí odpočinout od každodenních starostí a mají rády kapku historického podtextu a já už se vysloveně těším, až se mi dostane do ruky Hluboká modř moře, která má být podobného rázu. Knize dávám 80 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..