Knihy

Láska v Provenci – Bridget Asher

Originál: The Provence Cure for the Brokenhearted
Počet stran: 432 (2011)

Příběh knihy nás přivádí do americké Floridy, kde se pekařka dortů Heidi vzpamatovává ze smrti svého manžela Henryho. Je oporou jejich sedmiletému synovi Abbotovi a snaží se znovu začlenit do běžného života.

Jako malá jezdila spolu se svou matkou a sestrou na prázdniny do Francie. Přesněji do Provence. Zde jejich rodina vlastní starší kamenný dům, který je svým způsobem „magický“. Odehrála se tu spousta milostných příběhů, mnoho lidí tu našlo samo sebe nebo si dokázali zodpovědět otázky, na které neznali odpověď.

Heidi sem rozhodně ale neplánuje jet. Nechce opustit bezpečné prostředí domova a bojí se reakce jejího syna. Ovšem okolnosti občas vše změní. Dům postihl požár a matka Heidi žádá, aby se do Francie vydala spolu s Abbotem a její neteří Charlottou a dům dali do pořádku. Je si téměř jistá, že právě rekonstrukce a prostředí domu je to, co může Heidi navrátit zpět.

Po pár cestovních eskapádách se všichni ocitají v malém městečku Puyloubier a začínají si zvykat na nové prostředí. Všem to vyloženě svědčí. Charlotta, dříve velmi uzavřená dívka, si zde užívá a téměř veškerý čas tráví v kuchyni, kde se učí vařit tradiční francouzská jídla od sousedky a nakonec všem prozrazuje své „malé“ tajemství. Z Abbota se stává šťastné sedmileté dítě, kterému nenahání strach další potencionální rodinná tragédie. A Heidi? Nebyla by to Láska v Provenci, aby zde nevznikl další milostný příběh. Po mnoha letech zde potkává Juliena, kamaráda z dětství, kterého už léta neviděla a samozřejmě zde přeskakuje jiskra. Heidi poznává, že i Julien má za sebou velmi nepříjemné období a společně nakonec najdou jeden v druhém oporu a další lásku.

Souběžně s příběhem Heidi se zde odkrývá i příběh její matky, právě z onoho „magického domu“, kam na celé léto odjela po nevěře svého manžela, když jejich děti byly ještě malé.

Kniha je oddychovka přímo stvořená pro tyto letní dny. Je zde příběh ženy, která překoná tragédii, která se jí v životě stala a nachází znovu smysl života. Při čtení knihy jsem měla chuť nasednout na první letadlo a do Francie se vydat, jelikož je zde krásně popsáno prostředí, v němž se děj odehrává.

Součástí knihy je i slovo autorky, kde popisuje, že inspirací byly její zážitky při pobytu ve Francii. Snaží se zde vysvětlit, že právě některé chutě a kuchyně samotná nám mohou znovu a znovu navozovat určité pocity, které jsme již dříve u konkrétních jídel zažili. A na konci nás čekají pravé francouzské recepty.

Hodnotím 72%. Kniha není nijak zvlášť náročná, ale líbí se mi celková myšlenka autorky. Spojení vzpomínek a jídla a to vše zasazené do milostného příběhu.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..