Knihy

Mlhy Serengeti – Leylah Attar

Originál: Mists of the Serengeti
Počet stran: 424
Žánr: Román

Anotace:
Když v nákupním centru ve východní Africe vybuchne bomba, její důsledky svedou nečekaně dohromady dva naprosté cizince. Jacka Wardena, rozvedeného pěstitele kávy z Tanzanie, který při výbuchu ztratil svou jedinou dceru, a Rodel Emersonovou, žijící o tisíce kilometrů dál v Anglii, která během stejného tragického odpoledne přišla o sestru. Okolnosti před ně postaví obtížný úkol – zachránit napříč serengetskými pláněmi tři děti, které mají větší cenu mrtvé než živé. Zatímco se snaží poprat s nástrahami, které jim osud klade do cesty, pomalu si uvědomují, že před nimi stojí ještě těžší výzva…

Pamatuji si přesně moment, kdy jsem o Mlhách v Serengeti slyšela poprvé. Byla jsem v práci a tuto knihu sháněl pro svou manželku její muž. Dočetla se o ní v nějakém časopise, avšak v té době se teprve čekalo na vydání. Pánovi jsem zjistila datum a poté jsem si sama přečetla popisek. Už v tu chvíli bylo jasné, že si knihu musím přečíst.

Původně jsem si ji půjčila na dlouhou dovolenou, ale jak to tak u mě většinou bývá, měla jsem plno práce (švestková sezóna) a na knížky zbývalo omezené množství času, takže přečteno mám až teď.

Kniha začíná kapitolou, která je psaná z pohledu Jacka Wardena, který odváží svou dceru na taneční představení do obchodního centra. Bohužel však netuší, že to jsou poslední okamžiky, které tráví spolu. Zbytek knihy s výjimkou pár posledních kapitol je psán z pohledu Rodel Emersonové. Rodel je mladá učitelka žijící v Londýně, která si právě splnila svůj dlouholetý sen a koupila si vlastní dům. Vše se zdá být idylické do chvíle, než se k Rodel dostane zpráva, že její sestra Mo přišla o život při útoku na obchodní centrum, kde se ten den nacházela.

Rodel se tedy vydává do Afriky, aby se se svou sestrou rozloučila. Okolnosti ji přivádějí k Jacku Wardenovi, který ztratil smysl svého života, v důsledku čehož je zahořklý. Žádá ho o pomoc při záchraně albínských dětí, s níž začala už její sestra a její přítel Gabriel. Jack zpočátku nesouhlasí, ale později se do akce s Rodel pouští. Čeká je neuvěřitelné dobrodružství, které je plné lásky,lidské krutosti, ale i naděje a nalezení nových začátků.

Co bych ráda vyzdvihla je obrovský talent autorky vyjádřit slovy pocity a zamyšlení se hlavních hrdinů. Kniha je plná pasáží, kde jak Rodel, tak Jack polemizují o svých rozhodnutích a o pocitech, které zažívají. O následcích, které jejich rozhodnutí budou mít, ale i o touze najít zase opěrný bod. Mnohdy mě některé odstavce dohnaly i k slzám a párkrát jsem musela knihu odložit a prostě jen tak přemýšlet. Do toho nádherné prostředí africké přírody, při jejímž popisu se cítíte jako byste na té terase kávové farmy seděli. Mimo Rodel a Jacka si zamilujete i další postavy, jako třeba Jackovu babičku nebo přátelského masajského „válečníka“.Po přečtení knihy si budete moc přát, aby příběh pokračoval. To jsou Mlhy Serengeti. Kruté, ale i plné naděje, že i ty nejhorší věci jednou pominou. Dávám 90 %, protože tahle kniha rozhodně stojí za přečtení.

 

Zajímavost

Pokud knihu přečtete až do konce, narazíte na Poznámku autorky. Zde Leylah uvádí, odkud její příběhy pocházejí, které části mají pravdivý zdroj a jaká fakta byla do románu vložena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..